NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCIMX357DJQ5C
MCIMX357DJQ5C picture photo
Mfg. Part Number
MCIMX357DJQ5C
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I.MX35 532MHZ 400MAPBGA
Datasheet Download
MCIMX357DJQ5C.pdf
Availability of MCIMX357DJQ5C
QUANTITY
MCIMX357DJQ5C Order Process
Ship out your order
Specifications of MCIMX357DJQ5C
Internal Part NumberEIS-MCIMX357DJQ5C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package450
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi.MX35
PackagingTray
Core ProcessorARM1136JF-S
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed532MHz
Co-Processors/DSPMultimedia; GPU, IPU, VFP
RAM ControllersLPDDR, DDR2
Graphics AccelerationYes
Display & Interface ControllersKeypad, KPP, LCD
Ethernet10/100 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 2.0 + PHY (2)
Voltage - I/O1.8V, 2.0V, 2.5V, 2.7V, 3.0V, 3.3V
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Security FeaturesSecure Fusebox, Secure JTAG, Tamper Detection
Package / Case400-LFBGA
Supplier Device Package400-MAPBGA (17x17)
Additional Interfaces1-Wire, ASRC, ATA, CAN, I²C, I²S, MMC/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCIMX357DJQ5C
MCIMX357DJQ5C Details Description
Related parts for MCIMX357DJQ5C
CONN HEADER 2POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 42POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 28V 3.57A 100W datasheet.pdf
CONN ADAPT TNC PLUG TO SMA PLUG datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SITE LICENSE PCI TARG 64B SC/SCM datasheet.pdf
CGRID SL PMC WTOW MODBRNCH 30POS datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 160POS .050 SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf