NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCIMX6D5EYM10AC
MCIMX6D5EYM10AC picture photo
Mfg. Part Number
MCIMX6D5EYM10AC
Brief Description
IC MPU I.MX6D 1.0GHZ 624FCBGA
Datasheet Download
MCIMX6D5EYM10AC.pdf
Availability of MCIMX6D5EYM10AC
QUANTITY
MCIMX6D5EYM10AC Order Process
Ship out your order
Specifications of MCIMX6D5EYM10AC
Internal Part NumberEIS-MCIMX6D5EYM10AC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modulesi.MX 6 Series Applications Processors Introduction
PCN Design/SpecificationI.MX 6DUAL6QUAD Update 04/Jun/2013
I.MX 6Dual/6Quad Errata Update 11/Dec/2013
I.MX6DQ Rev 1.3 Errata Revision 28/Jan/2014
I.MX6 Datasheet Update 01/May/2014
Reference Manual Update 01/Aug/2014
Design Change 01/Aug/2014
Errata Update 01/Jul/2015
Datasheet Correction 16/Nov/2015
PCN Assembly/Origini.MX6Q/D Assembly Site 24/Jan/2014
Assembly Site Addition 05/Mar/2015
Reference Manual Update 28/Jul/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi.MX6D
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-A9
Number of Cores/Bus Width2 Core, 32-Bit
Speed1.0GHz
Co-Processors/DSPMultimedia; NEON™ SIMD
RAM ControllersLPDDR2, LVDDR3, DDR3
Graphics AccelerationYes
Display & Interface ControllersKeypad, LCD
Ethernet10/100/1000 Mbps (1)
SATASATA 3Gbps (1)
USBUSB 2.0 + PHY (4)
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Package / Case624-FBGA, FCBGA
Supplier Device Package624-FCBGA (21x21)
Additional InterfacesCAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCIMX6D5EYM10AC
MCIMX6D5EYM10AC Details Description
Related parts for MCIMX6D5EYM10AC
RES 1.8 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH OPEN COL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 12POS VERT .200 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
07+07 DIL VERT SHRD PIN HDR datasheet.pdf
IC MMIC DUAL 2-STAGE 16HSOP datasheet.pdf
SMT 6P6C LIGHT PIPE 2 PORT datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
64 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
DSUB 25 F SOD CLIN G TIN datasheet.pdf