NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCIMX6D5EYM10AC
MCIMX6D5EYM10AC picture photo
Mfg. Part Number
MCIMX6D5EYM10AC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I.MX6D 1.0GHZ 624FCBGA
Datasheet Download
MCIMX6D5EYM10AC.pdf
Availability of MCIMX6D5EYM10AC
QUANTITY
MCIMX6D5EYM10AC Order Process
Ship out your order
Specifications of MCIMX6D5EYM10AC
Internal Part NumberEIS-MCIMX6D5EYM10AC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modulesi.MX 6 Series Applications Processors Introduction
PCN Design/SpecificationI.MX 6DUAL6QUAD Update 04/Jun/2013
I.MX 6Dual/6Quad Errata Update 11/Dec/2013
I.MX6DQ Rev 1.3 Errata Revision 28/Jan/2014
I.MX6 Datasheet Update 01/May/2014
Reference Manual Update 01/Aug/2014
Design Change 01/Aug/2014
Errata Update 01/Jul/2015
Datasheet Correction 16/Nov/2015
PCN Assembly/Origini.MX6Q/D Assembly Site 24/Jan/2014
Assembly Site Addition 05/Mar/2015
Reference Manual Update 28/Jul/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi.MX6D
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-A9
Number of Cores/Bus Width2 Core, 32-Bit
Speed1.0GHz
Co-Processors/DSPMultimedia; NEON™ SIMD
RAM ControllersLPDDR2, LVDDR3, DDR3
Graphics AccelerationYes
Display & Interface ControllersKeypad, LCD
Ethernet10/100/1000 Mbps (1)
SATASATA 3Gbps (1)
USBUSB 2.0 + PHY (4)
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Package / Case624-FBGA, FCBGA
Supplier Device Package624-FCBGA (21x21)
Additional InterfacesCAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCIMX6D5EYM10AC
MCIMX6D5EYM10AC Details Description
Related parts for MCIMX6D5EYM10AC
SW BASIC SPDT .1A .187QC 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A SOT223-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
TA CONN,SKT,STD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
2442 13- 1 2442131 datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 415MA 850 MOHM datasheet.pdf
PL 3150 EVB EVAL BOARD datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 630V AXIAL datasheet.pdf