NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCIMX6D6AVT10AC
MCIMX6D6AVT10AC picture photo
Mfg. Part Number
MCIMX6D6AVT10AC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I.MX6D 1.0GHZ 624FCBGA
Datasheet Download
MCIMX6D6AVT10AC.pdf
Availability of MCIMX6D6AVT10AC
QUANTITY
MCIMX6D6AVT10AC Order Process
Ship out your order
Specifications of MCIMX6D6AVT10AC
Internal Part NumberEIS-MCIMX6D6AVT10AC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modulesi.MX 6 Series Applications Processors Introduction
PCN Design/SpecificationI.MX 6DUAL6QUAD Update 04/Jun/2013
I.MX 6Dual/6Quad Errata Update 11/Dec/2013
I.MX6DQ Rev 1.3 Errata Revision 28/Jan/2014
I.MX6 Datasheet Update 01/May/2014
Reference Manual Update 01/Aug/2014
Design Change 01/Aug/2014
Errata Update 01/Jul/2015
Silicon Update 10/Sep/2015
PCN Assembly/OriginReference Manual Update 28/Jul/2015
IMX6DQ AUTO 2ND SOURCE ASSEMBLY KLM 08/Oct/2015
Standard Package300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi.MX6D
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-A9
Number of Cores/Bus Width2 Core, 32-Bit
Speed1.0GHz
Co-Processors/DSPMultimedia; NEON™ SIMD
RAM ControllersLPDDR2, LVDDR3, DDR3
Graphics AccelerationYes
Display & Interface ControllersKeypad, LCD
Ethernet10/100/1000 Mbps (1)
SATASATA 3Gbps (1)
USBUSB 2.0 + PHY (4)
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case624-FBGA, FCBGA
Supplier Device Package624-FCBGA (21x21)
Additional InterfacesCAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCIMX6D6AVT10AC
MCIMX6D6AVT10AC Details Description
Related parts for MCIMX6D6AVT10AC
IDC CABLE - MCF26K/MC26F/MCF26K datasheet.pdf
RF DUAL TRANSISTORS NPN SOT-363 datasheet.pdf
BAG STATIC/MOISTURE 18X24" datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
LED SMD PRISM 3MM TRUE GREEN SQ datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANSISTOR datasheet.pdf
HOOK-UP CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS datasheet.pdf