Cornell Dubilier Electronics MCM01-001DD540J-F
MCM01-001DD540J-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001DD540J-F
Brief Description
CAP MICA 54PF 5% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001DD540J-F.pdf
Availability of MCM01-001DD540J-F
QUANTITY
MCM01-001DD540J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001DD540J-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001DD540J-F
PackagingBulk
Capacitance54pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001DD540J-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001DD540J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001DD540J-F Details Description
Related parts for MCM01-001DD540J-F
ASSEMBLY 6 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
IDC CABLE - MSD16K/MC16G/MCG16K datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 37MA 274 OHM SMD datasheet.pdf