Cornell Dubilier Electronics MCM01-001ED151J-F
MCM01-001ED151J-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001ED151J-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 150PF 5% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001ED151J-F.pdf
Availability of MCM01-001ED151J-F
QUANTITY
MCM01-001ED151J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001ED151J-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001ED151J-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCM01
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001ED151J-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001ED151J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001ED151J-F Details Description
Related parts for MCM01-001ED151J-F
CONN ADAPT PLUG-PLUG SMA 50 OHM datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V AXIAL datasheet.pdf
KIT CAP 26 VAL 40PC EA 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 110MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf