Cornell Dubilier Electronics MCM01-009D240J-F
MCM01-009D240J-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-009D240J-F
Brief Description
CAP PTFE 24PF 5% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-009D240J-F.pdf
Availability of MCM01-009D240J-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCM01-009D240J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-009D240J-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-009D240J-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-009D240J-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-009D240J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-009D240J-F Details Description
Related parts for MCM01-009D240J-F
RES SMD 165 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SC82AB datasheet.pdf
IC POT DGTL 10K 32TAP 8SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
LAMP INCAND T-2 SLIDE BASE 6V datasheet.pdf
LIMIT SW ROLLER ARM LEVER datasheet.pdf
VARISTOR 675V 7.5KA DISC 17.5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE INPUT 20A 400V D2PAK datasheet.pdf