Cornell Dubilier Electronics MCM01-009EF471J-F
MCM01-009EF471J-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-009EF471J-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 470PF 5% 1KV SMD
Datasheet Download
MCM01-009EF471J-F.pdf
Availability of MCM01-009EF471J-F
QUANTITY
MCM01-009EF471J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-009EF471J-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-009EF471J-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCM01
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-009EF471J-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-009EF471J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-009EF471J-F Details Description
Related parts for MCM01-009EF471J-F
CONN RECEPT CHAMP 36POS RT ANG datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 95MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 75MA 8.8 OHM SMD datasheet.pdf
KEYING RECEPT MODULE datasheet.pdf
CAP CER 6.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf