Cornell Dubilier Electronics MCM01-010EF511J-F
MCM01-010EF511J-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-010EF511J-F
Brief Description
CAP MICA 510PF 5% 1KV SMD
Datasheet Download
MCM01-010EF511J-F.pdf
Availability of MCM01-010EF511J-F
QUANTITY
MCM01-010EF511J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-010EF511J-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-010EF511J-F
PackagingBulk
Capacitance510pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-010EF511J-F
Related LinksMCM01-01, MCM01-010EF511J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-010EF511J-F Details Description
Related parts for MCM01-010EF511J-F
IC AMP AUDIO PWR 1.1W AB 28SSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 30A TO3P datasheet.pdf
IC MONITOR VOLTAGE UNIV 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
RES SMD 10.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
MICRO 21 M 18" RBW JACKP datasheet.pdf