IXYS Corporation MCMA110PD1200TB
MCMA110PD1200TB picture photo
Mfg. Part Number
MCMA110PD1200TB
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MOD THYRISTOR DUAL 12KV TO-240
Datasheet Download
MCMA110PD1200TB.pdf
Availability of MCMA110PD1200TB
QUANTITY
MCMA110PD1200TB Order Process
Ship out your order
Specifications of MCMA110PD1200TB
Internal Part NumberEIS-MCMA110PD1200TB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBox
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)110A
Current - On State (It (RMS)) (Max)170A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1900A, 2050A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-240AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCMA110PD1200TB
Related LinksMCMA110, MCMA110PD1200TB Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCMA110PD1200TB Details Description
Related parts for MCMA110PD1200TB
TVS DIODE 47.8VWM 77VC AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 110 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 5W datasheet.pdf
CLAMP HALF U BLIND NAT 1/8" datasheet.pdf
INSERT FEMALE 40POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf