Microchip Technology MCP100T-450I/TT
MCP100T-450I/TT picture photo
Mfg. Part Number
MCP100T-450I/TT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR ACTIVE LOW SOT23-3
Datasheet Download
MCP100T-450I/TT.pdf
Availability of MCP100T-450I/TT
QUANTITY
MCP100T-450I/TT Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP100T-450I/TT
Internal Part NumberEIS-MCP100T-450I/TT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout150 ms Minimum
Voltage - Threshold4.375V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP100T-450I/TT
Related LinksMCP100T, MCP100T-450I/TT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP100T-450I/TT Details Description
Related parts for MCP100T-450I/TT
IC OPAMP GP 125MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG FREE/HANG 4POS SIZE 0 datasheet.pdf
CONN PLUG 16MM 12POS IP67 SCKT datasheet.pdf
ADAPTER DEBUG TEACLIPPER/STAMP datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 20ppm 8pF 80 Ohm -30°C - 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CB BTS N VW 4 ASY datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf