Microchip Technology MCP1702-2502E/TO
MCP1702-2502E/TO picture photo
Mfg. Part Number
MCP1702-2502E/TO
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.25A TO92-3
Datasheet Download
MCP1702-2502E/TO.pdf
Availability of MCP1702-2502E/TO
QUANTITY
MCP1702-2502E/TO Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1702-2502E/TO
Internal Part NumberEIS-MCP1702-2502E/TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,000
Series-
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.75V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13.2V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1702-2502E/TO
Related LinksMCP1702-, MCP1702-2502E/TO Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1702-2502E/TO Details Description
Related parts for MCP1702-2502E/TO
CAP CER 150PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 20-DIP datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
TPS2022EVM-290 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 3.5UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.3A 4SSON datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 530MA 1.032 OHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf