Microchip Technology MCP1790-3002E/EB
MCP1790-3002E/EB picture photo
Mfg. Part Number
MCP1790-3002E/EB
Brief Description
IC REG LDO 3V 70MA 3DDPAK
Datasheet Download
MCP1790-3002E/EB.pdf
Availability of MCP1790-3002E/EB
QUANTITY
MCP1790-3002E/EB Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1790-3002E/EB
Internal Part NumberEIS-MCP1790-3002E/EB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V
Current - Output70mA
Voltage - Dropout (Typical)0.7V @ 70mA
Number of Regulators1
Voltage - Input6 V ~ 30 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device Package3-DDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1790-3002E/EB
Related LinksMCP1790-, MCP1790-3002E/EB Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1790-3002E/EB Details Description
Related parts for MCP1790-3002E/EB
CAP FILM 2.2UF 10% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK THR STUD 1/2" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-QSOP datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 6' datasheet.pdf
IC ENERGY METER 3PH 100-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
WRITE-ON LABEL NON-ADHESIVE datasheet.pdf
VER HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP TRIM 0.6-4.5PF 500V SURF MNT datasheet.pdf