Rohm Semiconductor MCR006YRTF6800
MCR006YRTF6800 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTF6800
Brief Description
RES SMD 680 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTF6800.pdf
Availability of MCR006YRTF6800
QUANTITY
MCR006YRTF6800 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTF6800
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTF6800
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTF6800
Related LinksMCR006Y, MCR006YRTF6800 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTF6800 Details Description
Related parts for MCR006YRTF6800
TERMINAL BLOCK GROUNDING 6MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 500UF 100V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMB datasheet.pdf
ENCLOSED SWES LSSIDE ROTARY datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf