Rohm Semiconductor MCR006YRTJ161
MCR006YRTJ161 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTJ161
Brief Description
RES SMD 160 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTJ161.pdf
Availability of MCR006YRTJ161
QUANTITY
MCR006YRTJ161 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTJ161
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTJ161
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTJ161
Related LinksMCR006, MCR006YRTJ161 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTJ161 Details Description
Related parts for MCR006YRTJ161
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 28POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC XO 75.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN MINI BNC PLUG 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.25A 4DSBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf