Omron G5LB-1-DC12
G5LB-1-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G5LB-1-DC12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Datasheet Download
G5LB-1-DC12.pdf
Availability of G5LB-1-DC12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
G5LB-1-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G5LB-1-DC12
Internal Part NumberEIS-G5LB-1-DC12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG5LB
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current30.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power360 mW
Coil Resistance390 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G5LB-1-DC12
Related LinksG5LB-, G5LB-1-DC12 Datasheet, Omron Distributor
G5LB-1-DC12 Details Description
Related parts for G5LB-1-DC12
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER CCM 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE A 12POS datasheet.pdf
RES SMD 898 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 770MA 190 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 30W UFRM datasheet.pdf