Rohm Semiconductor MCR006YRTJ182
MCR006YRTJ182 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTJ182
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTJ182.pdf
Availability of MCR006YRTJ182
QUANTITY
MCR006YRTJ182 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTJ182
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTJ182
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTJ182
Related LinksMCR006, MCR006YRTJ182 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTJ182 Details Description
Related parts for MCR006YRTJ182
IC SRAM 1MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 40POS 1MM datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 4.38V SOT143-4 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf