Rohm Semiconductor MCR006YZPF3002
MCR006YZPF3002 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF3002
Brief Description
RES SMD 30K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF3002.pdf
Availability of MCR006YZPF3002
QUANTITY
MCR006YZPF3002 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF3002
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF3002
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF3002
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF3002 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF3002 Details Description
Related parts for MCR006YZPF3002
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 3POS 7.62MM datasheet.pdf
RES SMD 3.669K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 14.31818 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 1.4-3PF 100V SMD datasheet.pdf