Vishay/BCcomponents BFC237258153
BFC237258153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237258153
Brief Description
CAP FILM 15NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC237258153.pdf
Availability of BFC237258153
QUANTITY
BFC237258153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237258153
Internal Part NumberEIS-BFC237258153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT372
Packaging*
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237258153
Related LinksBFC237, BFC237258153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237258153 Details Description
Related parts for BFC237258153
RES SMD 0.047 OHM 1% 1/2W 0815 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 400MA 65VAC/VDC RAD datasheet.pdf
DISPLAY 0.36 SGL DGT CC ORN TH datasheet.pdf
8 CH LCD/CAM EMI FILTER UDFN 16 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL B064POS FD-C1-2 datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 738V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf