Rohm Semiconductor MCR006YZPF4990
MCR006YZPF4990 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF4990
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF4990.pdf
Availability of MCR006YZPF4990
QUANTITY
MCR006YZPF4990 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF4990
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF4990
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF4990
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF4990 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF4990 Details Description
Related parts for MCR006YZPF4990
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 14SOIC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SOT23-5 datasheet.pdf
CBL RIBN 17COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CONTROLLER INTEL 32QFN datasheet.pdf
TOOL .141 SR CABLE SUPPORT datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
RES 59 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf