Rohm Semiconductor MCR006YZPJ185
MCR006YZPJ185 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPJ185
Brief Description
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPJ185.pdf
Availability of MCR006YZPJ185
QUANTITY
MCR006YZPJ185 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPJ185
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPJ185
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPJ185
Related LinksMCR006, MCR006YZPJ185 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPJ185 Details Description
Related parts for MCR006YZPJ185
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SIDAC MC BI 140V 400A DO-214AA datasheet.pdf
IC SW DISTRIBUTION ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 104VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN PIN .062 20-24AWG AU CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
FUSE HOLDER BOOT OD13.5 X 38.1MM datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.555A 150 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC RLLR LVR datasheet.pdf