Rohm Semiconductor MCR006YZPJ394
MCR006YZPJ394 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPJ394
Brief Description
RES SMD 390K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPJ394.pdf
Availability of MCR006YZPJ394
QUANTITY
MCR006YZPJ394 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPJ394
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPJ394
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPJ394
Related LinksMCR006, MCR006YZPJ394 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPJ394 Details Description
Related parts for MCR006YZPJ394
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 8-QFN datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 100KHZ 14TSSOP datasheet.pdf
SHUNT MOD.IV OPEN-TOP 2POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SCK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A D2PAK datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf