Rohm Semiconductor MCR01MRTF5602
MCR01MRTF5602 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF5602
Brief Description
RES SMD 56K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF5602.pdf
Availability of MCR01MRTF5602
QUANTITY
MCR01MRTF5602 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF5602
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF5602
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF5602
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF5602 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF5602 Details Description
Related parts for MCR01MRTF5602
CAP CER 8200PF 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 2% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf