Rohm Semiconductor MCR01MRTF62R0
MCR01MRTF62R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF62R0
Brief Description
RES SMD 62 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF62R0.pdf
Availability of MCR01MRTF62R0
QUANTITY
MCR01MRTF62R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF62R0
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF62R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF62R0
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF62R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF62R0 Details Description
Related parts for MCR01MRTF62R0
HOOK-UP STRND 26AWG RED 100' datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 1KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 02CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC LINEAR HALL PROGR PREC 4SIP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
IC LCD CTRLR 48QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf