Rohm Semiconductor MCR01MRTJ390
MCR01MRTJ390 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTJ390
Brief Description
RES SMD 39 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTJ390.pdf
Availability of MCR01MRTJ390
QUANTITY
MCR01MRTJ390 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTJ390
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTJ390
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTJ390
Related LinksMCR01M, MCR01MRTJ390 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTJ390 Details Description
Related parts for MCR01MRTJ390
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
ACCELEROMETER MEMS 3AXIS 16-LGA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
GDT 300V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf