Rohm Semiconductor MCR01MRTJ393
MCR01MRTJ393 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTJ393
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 39K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTJ393.pdf
Availability of MCR01MRTJ393
QUANTITY
MCR01MRTJ393 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTJ393
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTJ393
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTJ393
Related LinksMCR01M, MCR01MRTJ393 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTJ393 Details Description
Related parts for MCR01MRTJ393
THERM NTC 30K OHM 5% 26 AWG RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf