Rohm Semiconductor MCR01MRTJ4R7
MCR01MRTJ4R7 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTJ4R7
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTJ4R7.pdf
Availability of MCR01MRTJ4R7
QUANTITY
MCR01MRTJ4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTJ4R7
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTJ4R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient-250/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTJ4R7
Related LinksMCR01M, MCR01MRTJ4R7 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTJ4R7 Details Description
Related parts for MCR01MRTJ4R7
CBLE ASSY 4-4 COIL DBL END10'WHT datasheet.pdf
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
PANEL ALUM 14X12.25" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
GROMMET EDGE FLAME RTRDT 1=100' datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 135A INT-A-PAK datasheet.pdf
OSC VCXO 60.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf