Rohm Semiconductor MCR01MRTJ511
MCR01MRTJ511 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTJ511
Brief Description
RES SMD 510 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTJ511.pdf
Availability of MCR01MRTJ511
QUANTITY
MCR01MRTJ511 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTJ511
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTJ511
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTJ511
Related LinksMCR01M, MCR01MRTJ511 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTJ511 Details Description
Related parts for MCR01MRTJ511
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PROTO BOARD DOUBLE SIDED W/PLATE datasheet.pdf
BEAD FERRITE 2000 OHM 1608 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 980MA 513 MOHM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 3MM datasheet.pdf
RES 332K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN DSUB datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 14POS PANEL MOUNT datasheet.pdf