Rohm Semiconductor MCR01MZPF5362
MCR01MZPF5362 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF5362
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF5362.pdf
Availability of MCR01MZPF5362
QUANTITY
MCR01MZPF5362 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF5362
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF5362
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF5362
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF5362 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF5362 Details Description
Related parts for MCR01MZPF5362
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 36POS datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.7V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 3500MHZ SOT-89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf