Rohm Semiconductor MCR01MZPJ200
MCR01MZPJ200 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPJ200
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPJ200.pdf
Availability of MCR01MZPJ200
QUANTITY
MCR01MZPJ200 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPJ200
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPJ200
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPJ200
Related LinksMCR01M, MCR01MZPJ200 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPJ200 Details Description
Related parts for MCR01MZPJ200
DIP CABLE - HDM14H/AE14M/HDM14H datasheet.pdf
IC 1DRVR/1RCVR RS232 3V 16-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 22PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf