Rohm Semiconductor MCR01MZPJ301
MCR01MZPJ301 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPJ301
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 300 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPJ301.pdf
Availability of MCR01MZPJ301
QUANTITY
MCR01MZPJ301 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPJ301
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPJ301
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPJ301
Related LinksMCR01M, MCR01MZPJ301 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPJ301 Details Description
Related parts for MCR01MZPJ301
RES SMD 34K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 1A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
SIDACTOR BI 280V 400A DO214AA datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
DC-DC CONV RAILWAY 8W DUAL OUT datasheet.pdf