Rohm Semiconductor MCR03ERTF1181
MCR03ERTF1181 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF1181
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF1181.pdf
Availability of MCR03ERTF1181
QUANTITY
MCR03ERTF1181 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF1181
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF1181
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF1181
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF1181 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF1181 Details Description
Related parts for MCR03ERTF1181
LED GREEN/YLW CLEAR 4SMD datasheet.pdf
IC CTLR VRM8.5 PWM TRPL 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 125MA 600VAC/VDC datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
INSERT FEMALE 7POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
FERRITE BEAD CORE EMI 2.4MM datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf