Rohm Semiconductor MCR03ERTF1623
MCR03ERTF1623 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF1623
Brief Description
RES SMD 162K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF1623.pdf
Availability of MCR03ERTF1623
QUANTITY
MCR03ERTF1623 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF1623
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF1623
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF1623
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF1623 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF1623 Details Description
Related parts for MCR03ERTF1623
CAP TANT 15UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 750 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMC datasheet.pdf
ACS EMPTY GLASS MODULAR RACK datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 120V 4A datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf