Rohm Semiconductor MCR03ERTF1623
MCR03ERTF1623 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF1623
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 162K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF1623.pdf
Availability of MCR03ERTF1623
QUANTITY
MCR03ERTF1623 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF1623
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF1623
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF1623
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF1623 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF1623 Details Description
Related parts for MCR03ERTF1623
IC 10 BIT 2.5US DAC S/O 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6MHZ 14DIP datasheet.pdf
SLDSW 6A 2.0M SLEV NONE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 2A 10W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf