Rohm Semiconductor MCR03ERTF2260
MCR03ERTF2260 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF2260
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 226 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF2260.pdf
Availability of MCR03ERTF2260
QUANTITY
MCR03ERTF2260 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF2260
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF2260
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF2260
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF2260 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF2260 Details Description
Related parts for MCR03ERTF2260
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VIDEO SWIT QUAD SPDT 16TSSOP datasheet.pdf
IC REG SYNC BUCK 6A 1MHZ 24-MLF datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 62POS DR LOW P datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf