Vicor Corporation V150A3V3M264B2
V150A3V3M264B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A3V3M264B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V150A3V3M264B2.pdf
Availability of V150A3V3M264B2
QUANTITY
V150A3V3M264B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A3V3M264B2
Internal Part NumberEIS-V150A3V3M264B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A3V3M264B2
Related LinksV150A3V, V150A3V3M264B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A3V3M264B2 Details Description
Related parts for V150A3V3M264B2
CONN RCPT .100" 14POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC CAPSENSE KRYPTON 8K 32QFN datasheet.pdf
CONN HDBNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES 9.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
ER6022-031MLSS, 3N/C+1N/O, M20 datasheet.pdf
RES SMD 8.16K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC PTIC TUNABLE 8.2PF WLCSP datasheet.pdf