Rohm Semiconductor MCR03ERTF2740
MCR03ERTF2740 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF2740
Brief Description
RES SMD 274 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF2740.pdf
Availability of MCR03ERTF2740
QUANTITY
MCR03ERTF2740 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF2740
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF2740
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF2740
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF2740 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF2740 Details Description
Related parts for MCR03ERTF2740
IC 12-BIT A/D 4CH SERIAL 16-DIP datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 4A 600V DPAK datasheet.pdf
MINI JUMP TERMINAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES .24 OHM 2W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SMA JACK STR RG316DS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
MICRO 25C P 20" WHT NI datasheet.pdf
RES 1.27 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf