Rohm Semiconductor MCR03ERTF9103
MCR03ERTF9103 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF9103
Brief Description
RES SMD 910K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF9103.pdf
Availability of MCR03ERTF9103
QUANTITY
MCR03ERTF9103 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF9103
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF9103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF9103
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF9103 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF9103 Details Description
Related parts for MCR03ERTF9103
FIXED IND 180UH 710MA 310 MOHM datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 51 50/CD datasheet.pdf
IC DAC V-OUT QUAD LP 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf