Rohm Semiconductor MCR03ERTJ275
MCR03ERTJ275 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTJ275
Brief Description
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTJ275.pdf
Availability of MCR03ERTJ275
QUANTITY
MCR03ERTJ275 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTJ275
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTJ275
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTJ275
Related LinksMCR03E, MCR03ERTJ275 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTJ275 Details Description
Related parts for MCR03ERTJ275
RES SMD 20 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 1.5A 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 6A TO263AB datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC datasheet.pdf
2.5 W-W CRIMP PIN (CHAIN) datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16"-48" YLLW/GREEN datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 33 NF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf