Rohm Semiconductor MCR03ERTJ304
MCR03ERTJ304 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTJ304
Brief Description
RES SMD 300K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTJ304.pdf
Availability of MCR03ERTJ304
QUANTITY
MCR03ERTJ304 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTJ304
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTJ304
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTJ304
Related LinksMCR03E, MCR03ERTJ304 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTJ304 Details Description
Related parts for MCR03ERTJ304
CAP FILM 6800PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 6A 250V SCREW datasheet.pdf
COVER D-SUB 50-M COND (1000PCS) datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
381 TB PLU PLU SOLID datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf