Rohm Semiconductor MCR03EZPFX1602
MCR03EZPFX1602 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX1602
Brief Description
RES SMD 16K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX1602.pdf
Availability of MCR03EZPFX1602
QUANTITY
MCR03EZPFX1602 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX1602
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX1602
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX1602
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX1602 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX1602 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX1602
POWER CONTROL SSR 40A DC IN 240V datasheet.pdf
SSD 16GB 2.5" SATA datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 750MA 50 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
TXRX ESD 3.3V RS-485/422 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
SR BTS CSINSL 4 ASY H datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf