Rohm Semiconductor MCR03EZPFX2004
MCR03EZPFX2004 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX2004
Brief Description
RES SMD 2M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX2004.pdf
Availability of MCR03EZPFX2004
QUANTITY
MCR03EZPFX2004 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX2004
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX2004
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX2004
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX2004 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX2004 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX2004
VARISTOR 940V 25KA DISC 32MM datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.3A 87 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP CER 910PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf