Rohm Semiconductor MCR03EZPFX5110
MCR03EZPFX5110 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX5110
Brief Description
RES SMD 511 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX5110.pdf
Availability of MCR03EZPFX5110
QUANTITY
MCR03EZPFX5110 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX5110
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX5110
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX5110
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX5110 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX5110 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX5110
RES SMD 59 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK RAIL MNT KRG BRN datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 35V 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 80 CONTA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf