Rohm Semiconductor MCR03EZPFX5233
MCR03EZPFX5233 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX5233
Brief Description
RES SMD 523K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX5233.pdf
Availability of MCR03EZPFX5233
QUANTITY
MCR03EZPFX5233 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX5233
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX5233
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX5233
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX5233 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX5233 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX5233
RES SMD 1.24K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
OSCILLATOR PROG 2.5V +-25PPM SMD datasheet.pdf
BUZZ VDC 2KHZ FAST PULSE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 80MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP RAIS/OFF/LOW datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 7A SOLDER datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 43MM datasheet.pdf