Rohm Semiconductor MCR03EZPFX5620
MCR03EZPFX5620 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX5620
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 562 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX5620.pdf
Availability of MCR03EZPFX5620
QUANTITY
MCR03EZPFX5620 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX5620
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX5620
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX5620
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX5620 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX5620 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX5620
CAP CER 1500PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN MINI DIN RCPT 6POS R/A TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 220VWM 356VC SMA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf