Rohm Semiconductor MCR03EZPJ203
MCR03EZPJ203 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPJ203
Brief Description
RES SMD 20K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPJ203.pdf
Availability of MCR03EZPJ203
QUANTITY
MCR03EZPJ203 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPJ203
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPJ203
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPJ203
Related LinksMCR03E, MCR03EZPJ203 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPJ203 Details Description
Related parts for MCR03EZPJ203
RELAY REED SPDT 24V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 115V datasheet.pdf
RES SMD 1.07M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
HEAVY DUTY BURNER RCPT,PHBRZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2A DO214AA datasheet.pdf