Rohm Semiconductor MCR10ERTF1374
MCR10ERTF1374 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF1374
Brief Description
RES SMD 1.37M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF1374.pdf
Availability of MCR10ERTF1374
QUANTITY
MCR10ERTF1374 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF1374
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF1374
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF1374
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF1374 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF1374 Details Description
Related parts for MCR10ERTF1374
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN CONTACT datasheet.pdf
CABLE ASSY HI SPEED 51POS 50CM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf