Rohm Semiconductor MCR10ERTF2611
MCR10ERTF2611 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF2611
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF2611.pdf
Availability of MCR10ERTF2611
QUANTITY
MCR10ERTF2611 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF2611
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF2611
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF2611
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF2611 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF2611 Details Description
Related parts for MCR10ERTF2611
IC CLK MULTIPLX 12:2 3GHZ 48LQFP datasheet.pdf
IC SUPERVSR CPU 32K EEPROM 8DIP datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 454MA 900 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 5.2NH 1.77A 40 MOHM datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
LOAD SW W/CONTROLLED SLEW RATE datasheet.pdf
LOGICORE TRIMO SITE LICENSE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf