Rohm Semiconductor MCR10ERTF3603
MCR10ERTF3603 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF3603
Brief Description
RES SMD 360K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF3603.pdf
Availability of MCR10ERTF3603
QUANTITY
MCR10ERTF3603 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF3603
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF3603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF3603
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF3603 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF3603 Details Description
Related parts for MCR10ERTF3603
TRANS NPN DARL 80V 2A MT-4 datasheet.pdf
ASSEMBLY 6 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A QC TERM datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE 36.7KHZ SMD TOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
E2 DIE 14-10 MMZ MP LOCK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 60K OHM 5% 100W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 0.28A SOT563 datasheet.pdf