Rohm Semiconductor MCR10ERTF4222
MCR10ERTF4222 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF4222
Brief Description
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF4222.pdf
Availability of MCR10ERTF4222
QUANTITY
MCR10ERTF4222 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF4222
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF4222
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF4222
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF4222 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF4222 Details Description
Related parts for MCR10ERTF4222
WASHER INT TOOTH #6 STEEL datasheet.pdf
SCR SENS GATE 600V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
IC POT DGTL 20K 256POS 16TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 75A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE PRESS datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf